Menu
Szukaj
Koszyk

Konserwacja sprzętu ogrodniczego na zimę

Konserwacja sprzętu ogrodniczego na zimę, Hu, hu, ha… Idzie zima! Chłodne wieczory i poranki, za oknem „szarówka”, coraz krótszy dzień – to tylko niektóre znaki, że zimowa pora jest już coraz bliższa. Koniec jesieni – tuż po zakończeniu ostatnich sezonowych prac w ogrodzie – to wyjątkowo ważny czas dla każdego ogrodnika. Właśnie wtedy, gleba w naszych ogrodach zaczyna wypoczywać przed nowymi zasiewami, a rośliny wegetują. Ty jednak – jeszcze przed nadejściem zimy musisz przygotować i zakonserwować sprzęt

Przejdź do wpisu

Konserwacja sprzętu ogrodniczego na zimę

Hu, hu, ha… Idzie zima!

Chłodne wieczory i poranki, za oknem „szarówka”, coraz krótszy dzień – to tylko niektóre znaki, że zimowa pora jest już coraz bliższa. Koniec jesieni – tuż po zakończeniu ostatnich sezonowych prac w ogrodzie – to wyjątkowo ważny czas dla każdego ogrodnika. Właśnie wtedy, gleba w naszych ogrodach zaczyna wypoczywać przed nowymi zasiewami, a rośliny wegetują. Ty jednak – jeszcze przed nadejściem zimy musisz przygotować i zakonserwować sprzęt ogrodniczy, aby służył Ci równie dobrze w kolejnych, intensywnych sezonach letnim i wiosennym.

13 sposobów na konserwacje sprzętu

Zima wcale nie jest zła – tylko trzeba wiedzieć, jakie prace konserwacyjne należy wykonać. Przygotuj ogród na zimę ze składem części! Dlatego, dla ich przypomnienia prezentujemy listę rzeczy „niezbędnych do zrobienia” jeszcze przed nadejściem wielkich mrozów:

  1. Uwaga odłączamy! – odłącz przewód wysokiego napięcia od świecy zapłonowej w maszynach spalinowych oraz od prądu w maszynach elektrycznych.
  2. Wielkie porządki – po zakończeniu sezonu prac ogrodowych nie zapomnij dokładnie oczyścić wszystkich Twoich maszyn, a następnie dokładnie ich wysuszyć (ważne!). Oczyszczone z ziemi, brudu i trawy – kosiarki, pilarki, wertykulatory, glebogryzarki i wszystkie inne sprzęty – z pewnością lepiej przetrwają okres zimowy.
  3. Nowe oleje – przed zimą wymieniamy oleje silnikowe.
  4. Zużyj całe paliwo – uchroni to Twoją maszynę przed zażywiczeniem się przewodów. Nigdy nie wylewaj paliwa z baku.
  5. Na ostrzu noża – po czyszczeniu, naostrzeniu i wyważeniu noży (np. kosiarki) warto zdezynfekować je specjalistycznym środkiem, który nie zaszkodzi innym elementom maszyny.
  6. Korozja nasz wróg – zabezpiecz wszelkie podatne na rdzę części maszyn (zwłaszcza spody kosiarki) specyfikami lub smarami do tego przeznaczonymi.
  7. Wymień świece – powinno się je wymieniać, co sezon, nie oszczędzaj na tym, bo sprawne – są niezbędne do prawidłowego działania całego sprzętu ogrodniczego.
  8. „Nie” dla wilgoci – Przetrzymujemy wszystkie sprzęty ogrodowe w suchym, zabezpieczonym przed czynnikami atmosferycznymi pomieszczeniu. Dodatkowo pamiętaj – by nie zalać silnika – przechowuj kosiarkę w zimie w pozycji poziomej.
  9. Zadbaj o przewody paliwowe – zakonserwuj je specjalistycznym płynem.
  10. Nie zapomnij o filtrach powietrza – starannie je oczyść lub wymień na nowe bezpośrednio przed pierwszym uruchomieniem sprzętu na wiosnę.
  11. Zadbaj o cylindry silnika – dzięki zastosowaniu metody wstrzykiwania oleju silnikowego.
  12. Dobre instrukcje – nie jesteś pewien jak najlepiej zabezpieczyć maszyny ogrodnicze? Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w każdej instrukcji dołączonej do sprzętu.
  13. Wszystko działa? Sprawdź, czy poszczególne elementy i części Twojej maszyny są w dobrym stanie. Dokręć śruby i przyjrzyj się linkom i przewodom. Początek zimy jest również dobrym czasem na wszelkiego rodzaju naprawy, wymianę części lub skorzystanie z usług serwisu.

Naprawdę warto zakonserwować

Dobra maszyna do pracy w ogrodzie to dosyć kosztowna inwestycja. Zadbaj, więc o to, aby była to inwestycja na lata – nie zapominaj o czyszczeniu, wymianie części i stosowaniu dobrych środków konserwacyjno-pielęgnujących. Dzięki temu, oszczędzisz i będziesz pewien, że wydajnie i bezpiecznie będziesz mógł z nich korzystać już za kilka miesięcy. A na koniec pamiętaj – Winter is coming :)

Komentarze do wpisu (0)