W jaki sposób przystąpić do konserwacji kosiarki? Poznaj 5 kroków
Krok 1: Odłącz świece zapłonowe
Autoryzowani sprzedawcy kosiarek spalinowych zalecają, aby prace konserwacyjne rozpocząć odłączając świece zapłonowe. Można to zrobić przy użyciu klucza nasadowego.
Przy okazji warto przetrzeć elektrody.
Krok 2: Opróżnij zbiornik paliwa
Pozostawienie starego paliwa w zbiorniku na zimę nie jest zalecane. Może to niekorzystnie wpłynąć na pracę silnika wiosną i koniecznym będzie, aby wymienić zbiornik paliwa.
Dlatego warto wypalić resztki starej benzyny lub opróżnić zbiornik przy użyciu odsysarki. Dobrym rozwiązaniem może być wlanie również wlanie do pustego zbiornika nowego paliwa.
Krok 3: Oczyść filtry powietrza
Filtr powietrza, w który jest wyposażona kosiarka spalinowa, po zakończeniu jesiennych prac, warto wyjąć i oczyścić poprzez wytrzepanie.
W sytuacji, gdy filtr jest już mocno wyeksploatowany, zaleca się wymianę go na nowy. Natomiast filtry gąbkowe wystarczy wymyć w wodzie z mydłem, osuszyć, a następnie nawilżyć olejem i włożyć z powrotem do kosiarki.
Krok 4: Wyczyść maszynę tuż po zakończeniu koszenia
Kolejnym krokiem przygotowawczym jest dokładne wyczyszczenie kosiarki. Po ostatnim jesiennym koszeniu warto również naostrzyć noże, aby były gotowe do pracy wiosną. Osoby, które nie mają pod tym względem doświadczenia, mogą oddać noże do profesjonalnego serwisu.
Istotne jest również usunięcie trawy nie tylko z zewnątrz, ale również z wnętrza maszyny. Pozostawienie gnijących resztek przez zimę może spowodować korozję metalu i noży kosiarki.
W trakcie czyszczenia nie należy odwracać jej do góry nogami, lecz zachować pozycję z pochyleniem do tyłu. Warto też zakonserwować ją odpowiednimi preparatami. Do czyszczenia nie zaleca się stosować ostrej chemii, takiej jak rozpuszczalniki nitro.
Krok 5: Przechowuj w odpowiednim miejscu i pozycji
Miejsce przechowywania kosiarki powinno być suche i dobrze wentylowane. Zaleca się, aby pomieszczenie nie było również zbyt zimne.
Kosiarkę należy ustawić w takiej pozycji, w jakiej zazwyczaj pracuje.
Podsumowując, zdecydowanie lepsze dla żywotności kosiarki jest jej staranne oczyszczenie i konserwacja pod koniec sezonu jesiennego niż schowanie w garażu lub schowku bez uprzedniego przygotowania.
Wykonanie kilku prostych zabiegów jesienią pozwoli nie tylko zaoszczędzić czas i zmniejszyć ewentualny wysiłek podejmowany na wiosnę, ale także zapobiegnie możliwym uszkodzeniom i konieczności zakupu nowego sprzętu.