Wertykulator – czym jest?
Choć każdy słyszał o kosiarce spalinowej czy elektrycznej, nie wszyscy właściciele ogrodów zdają sobie sprawę z istnienia urządzenia takiego jak wertykulator. Jest on narzędziem ogrodowym zaprojektowanym w celu przecinania gleby porośniętej darnią. Zabieg ten pomaga w usuwaniu mchu, chwastów i sfilcowanej starej trawy, a także resztek trawy pozostałych po rutynowym koszeniu.
Wertykulator jest wyposażony w nóż, który nacina powierzchnię gleby, napowietrzając ją, czyniąc zdrowszą i lepszą do wspierania wzrostu trawnika. Dodatkowo wyczesuje filc i resztki roślin znajdujące się pomiędzy źdźbłami trawy.
Jakie konsekwencje mogą wynikać z zaniechania zabiegu wertykulacji?
Ci właściciele trawników, którzy marzą o idealnie równej, świeżo zielonej trawie, jednak nie przeprowadzają zabiegu wertykulacji, popełniają poważny błąd. Ten zabieg pielęgnacyjny znacznie wspiera rozrost trawy, odświeżając ją i czyniąc zdrowszą po okresie zimy. Brak wertykulacji może negatywnie odbić się na stanie trawnika. Jeżeli kępy traw będą dotykać zeskorupiałej, ubitej, twardej powierzchni ziemi, może dojść do tego, że woda po deszczu nie będzie w stanie swobodnie docierać do korzeni darni, a więc do tych miejsc, które najbardziej potrzebują dostępu do wody.
Spora część wilgoci będzie znajdować się na górze, sprawiając, że trawnik będzie nasiąknięty wodą, wyglądając bardzo mizernie. W niektórych miejscach może dojść również do gnicia trawy. Warstwa martwych źdźbeł, znajdująca się na górze, wraz z nadmiarem wilgoci może tworzyć dobre warunki do wzrostu mchu, co będzie tylko pogarszać wygląd i stan trawnika.
Jak często należy przeprowadzać wertykulację?
Wertykulacji nie powinno wykonywać się zbyt często – wystarczy jeden, maksymalnie dwa, zabiegi w ciągu roku. Najlepszy czas na wertykulację jest wiosną – w marcu lub kwietniu. Aby zmaksymalizować korzyści z niej płynące, warto poznać zasady.
Na wstępie należy usunąć z trawy wszelkie zanieczyszczenia, kamienie i chwasty. Wertykulację warto przeprowadzić w suchy dzień i poprzedzić rutynowym skoszeniem trawy, pamiętając, aby do kosiarki był zamontowany kosz do zbierania trawy. Na tym etapie można już włączyć wertykulator, ustawić na dużą moc i płynnie poprowadzić go po trawniku.
Podczas wertykulacji można skorzystać z okazji i gdzieniegdzie dosiać trawę, upuszczając garść ziarenek na świeżo pociętej wertykulatorem darni. Osoby, które nie chcą kupować nowego urządzenia, mogą zainwestować w używany (koszt części do wertykulatora nie przewyższa różnicy między kupnem nowego a używanego) lub – ewentualnie – sięgnąć po grabie i mocno, intensywnie wygrabić trawnik.
Proste grabie ogrodowe stanowią najpopularniejszą alternatywę dla wertykulatora. Z racji tego, że są narzędziem stosowanym ręcznie, umożliwiają pełną kontrolę nacisku wywieranego na trawnik i glebę. Warto jednak pamiętać, że ręczne grabienie trawnika, zwłaszcza dużego, może być mocno wyczerpujące.
Stosowanie wertykulatora jest zdecydowanie łatwiejsze i przynosi dużo lepszy efekt.
W jaki sposób dbać o wertykulator?
Ogólne zasady eksploatacji wertykulatorów są podobne do użytkowania kosiarki. Zabronione jest włączenie i praca z urządzeniem w warunkach deszczu i wilgotnego otoczenia. Przed rozpoczęciem wertykulacji z trawnika należy usunąć patyki i kamienie.
Należy również pamiętać, aby odstąpić od włączania urządzenia, które jest uszkodzone lub nie ma kompletnych części. Jeżeli chodzi o najpowszechniej wymieniane części do wertykulatora, to użytkownicy co jakiś czas dokupują nowe paski, rolki napędu paska oraz noże do wertykulatora.
W jaki sposób wertykulacja wpływa na stan darni?
Wertykulator, tnąc powierzchnię gleby, pozwala na jej lepsze napowietrzenie – wspiera lepsze przenikanie powietrza, składników odżywczych i wody. Ostrza urządzenia, wbijając się w glebę, stwarzają również dobre warunki do sprawnego dosiania trawy w miejscach wyraźnie tego wymagających.
Noże wertykulatora przycinają przy okazji korzenie trawy wzdłuż, stymulując je do lepszego wzrostu i pojawienia się nowych, młodych pędów oraz pogrubienia murawy. Ponadto, wertykulacja może pomóc w zwalczaniu pełzających chwastów nagminnie rozwijających się na trawnikach.