23 września. To właśnie wtedy, już tak oficjalnie i kalendarzowo witamy jesień. My witamy ją, a ona wita nas zmieniającą się, pięknie ubarwioną przyrodą. Zanim spadną ostatnie liście z drzew, możemy podziwiać opadające liście przechodzące z zielonego koloru, przez złoty, po ten najmniej atrakcyjny - brązowy. Jednak zmiany w przyrodzie, jak to zmiany, pociągają za sobą różnorakie konsekwencje. Co mamy na myśli? To przykładowo konieczność zbierania liści, utrudnione prace w ogrodzie oraz zabezpieczenie trawnika przed zimą.
Koszenie trawy na jesień
Koszenie trawnika, niezależnie od pory roku, jest kluczową kwestią jego pielęgnacji. Natomiast dbanie o trawnik jesienią wymaga nieco więcej praktycznej wiedzy, niż w cieplejszych miesiącach. O czym powinniśmy pamiętać? Przede wszystkim o odpowiednich, dobrze naostrzonych nożach do naszej kosiarki – niska temperatura, nawet chwilowe przymrozki i poszarpana trawa nie współgrają ze sobą zbyt dobrze.
Zniszczone końcówki trawy obeschną, a nasze podwórko przestanie wyglądać najlepiej. Niestety jesienną porą czas na regenerację jest bardzo ograniczony. Zakładając, że w planach mamy już zakupione części do kosiarki na zimę, aby przygotować się do konserwacji – co więcej powinniśmy wiedzieć?
Istotną sprawą jest odpowiednie ustawienie poziomu koszenia trawy w tym newralgicznym okresie – wysokość minimum 4 cm. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ w niższych temperaturach zbyt mocno ścięta trawa może spowodować przemarzanie korzeni. Musimy zachować umiar. Za dużo trawy wcale nie oznacza lepszą ochronę dla korzeni, a jej gnicie. Unikajmy niespodzianek, żeby wiosna zaskoczyła nas na przykład wcześniejszym przyjściem.
Ostatnie koszenie przed zimą
Termin realizacji tej czynności nigdy nie jest dokładnie znany, nie jesteśmy w stanie przyjąć go na sztywno. Natomiast musimy pamiętać o tym, że ostatnie koszenie trawnika wypada przeprowadzić w okolicach połowy października. Jednak w przypadku, gdy mamy wilgotną i stosunkową ciepłą jesień – warto z tym rytuałem poczekać nawet do początku listopada. Musimy bacznie obserwować pogodę za oknem, a także być na bieżąco z prognozami. Wszystkie te działania pozwolą przygotować trawnik i utrzymać go w dobrej kondycji do pierwszego koszenia po zimie.
Dbanie o trawnik nie tylko jesienią, a także zimą
Jeżeli chodzi o cenne, dodatkowe wskazówki ogrodnicze – nigdy nie zostawiajmy na zimę na murawie skoszonej trawy, a zimową porą postarajmy się nie deptać naszego trawnika. Duże opady śniegu? Postarajmy się nie gromadzić dużych zasp śniegu, ponieważ mogą prowadzić one do pleśnienia znajdującej się pod nimi trawy.