Kategorie blog
Bestsellery
Noże do wertykulatora SABO 45-190 45-210
Noże do wertykulatora SABO 45-190 45-210
11,43 zł 9,29 zł
szt.
Filtr powietrza Briggs Quantum Honda GCV LONCIN
Filtr powietrza Briggs Quantum Honda GCV LONCIN
8,14 zł 6,62 zł
szt.
Łańcuchy śniegowe śnieżne na koła 18x8.50-8
Łańcuchy śniegowe śnieżne na koła 18x8.50-8
214,67 zł 174,53 zł
Para
Noże do wertykulatora KYNAST 15E403 35V403
Noże do wertykulatora KYNAST 15E403 35V403
9,99 zł 8,12 zł
szt.
Koło pasowe do CASTEL GARDEN HONDA STIGA
Koło pasowe do CASTEL GARDEN HONDA STIGA
22,85 zł 18,58 zł
szt.
Noże do wertykulatora PILOTE POWERCUT HERKULES GRANJA
Noże do wertykulatora PILOTE POWERCUT HERKULES GRANJA
15,00 zł 12,20 zł
szt.
Noże do wertykulatora WOLF UV-30 UV-32 UV-34
Noże do wertykulatora WOLF UV-30 UV-32 UV-34
9,98 zł 8,11 zł
szt.
Wałek adaptera noża do MURRAY 91922 - 197,5 mm
Wałek adaptera noża do MURRAY 91922 - 197,5 mm
38,27 zł 31,11 zł
szt.
Amortyzator do Husqvarna 44 266 268 272 444
Amortyzator do Husqvarna 44 266 268 272 444
11,56 zł 9,40 zł
szt.
Chmura tagów

Kosiarka nie działa - czyli najczęstsze przyczyny awarii kosiarek spalinowych

0
Kosiarka nie działa - czyli najczęstsze przyczyny awarii kosiarek spalinowych

Zepsuta kosiarka niejednokrotnie wywołuje panikę – zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim, stanowi ona bowiem sprzęt wykorzystywany regularnie i niezbędny, aby utrzymać ogród w pożądanym stanie. Nie ma jednak powodów do obaw – naprawa kosiarki jest możliwa i często okazuje się prostym przedsięwzięciem.

Dla osób, które odnajdują się w problematyce technicznej i czują się na siłach, aby samodzielnie naprawić swoją kosiarkę, przedstawiono poniżej kilka kluczowych wskazówek. Części do kosiarek nabyć można w profesjonalnych sklepach, a samodzielna naprawa z pewnością okaże się korzystniejsza pod względem finansowym i pozwoli zaoszczędzić fundusze. Jakie zatem najczęstsze awarie występują w kosiarkach spalinowych oraz jak dokonać ich naprawy?

Kosiarka nie odpala

Jeśli pojawia się problem z uruchomieniem kosiarki spalinowej, trzeba brać pod uwagę awarię silnika. Należy pamiętać, że silnik w kosiarce spalinowej wymaga systematycznej konserwacji, która zapobiega jego uszkodzeniom. Silnik musi zostać odpowiednio wyregulowany – jeśli nie jest, mogą pojawić się trudności z odpalaniem kosiarki spalinowej. Problem z odpalaniem może wynikać również z prozaicznego zużycia wtyczek lub braku iskry. W takim wypadku wystarczy dokładne wyczyszczenie wspomnianych elementów lub ich ewentualna wymiana.

Kosiarka zbyt głośno pracuje

Hałas, generowany przez kosiarkę, wraz z nadmiernymi wibracjami może wskazywać na wygięcie wału korbowego – jest to jedna z najczęstszych awarii, dotyczących kosiarek spalinowych. Usterka ta wynika niestety z nieprawidłowego użytkowania kosiarki, zazwyczaj wiąże się z napotykanymi na drodze noży przeszkodami. Wygięcie wału korbowego wynika z nagłego zatrzymania noży, które działają z ogromnymi prędkościami – zastopowany nóż sprawia, że silnik bezwładnie pracuje przez jakiś czas, obracając wał, który wskutek tego zjawiska ulega wygięciu. W przypadku tego rodzaju awarii konieczna staje się wymiana wału korbowego na nowy.

wał korbowy

Wał korbowy do kosiarki Wacker WM80

Trawa się nie kosi

Koszenie powinno przebiegać sprawnie i skutecznie – tak dzieje się, jeśli noże kosiarki są odpowiednio ostre, wtedy radzą sobie z każdym rodzajem trawy, wraz z ewentualnymi, grubszymi łodygami. Po koszeniu prawidłowo działającą kosiarką trawnik jest równomierny i estetyczny. Jeśli taki efekt nie jest osiągany, a na trawie pozostają obszary niewykoszone, należy zweryfikować ostrość noży. Stępione nie będą bowiem skuteczne – należy je zatem naostrzyć lub wymienić, w zależności od stopnia zużycia.

noże do kosiarki

Noże do kosiarki TC122 Caster Garden, Honda HF2218
Oleo-mac, Stiga, Viking (Lewy + Prawy) 

Linka rozruchowa zawodzi

W celu uruchomienia silnika w kosiarce spalinowej najczęściej producenci stosują linkę, która jest tanim i wygodny rozwiązaniem – linka ta znajduje się w specjalnie zaprojektowanej obudowie, która pełni funkcję zabezpieczającą przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi. Chcąc, aby linka działała niezawodnie przez długi czas, należy dbać o nią, odpowiednio ją pielęgnując, smarując i chroniąc przed przetarciem. Uszkodzoną linkę można natomiast wymienić – tego typu części do kosiarek spalinowych dostępne są w każdym sklepie branżowym.

Usterka kółek w kosiarce

Aby koszenie przebiegało łatwo i efektywnie, kosiarki spalinowe wyposażone są w wytrzymałe kółka, które sprawnie przemieszczają się po trawniku i umożliwiają dotarcie do najdalszych zakątków ogrodu. Jak wszystkie części do kosiarek spalinowych, również kółka nabyć można w sklepach specjalistycznych. Kółka ulec mogą awarii, jeśli kosiarka jest przeciążana zbyt dużą ilością trawy zbieranej podczas koszenia, a także jeśli musi pokonywać wiele zakrętów.

kółka do kosiarki

Kółko do kosiarki plastikowe 175 mm
łożyskowane oś 12,7mm x 28mm

 

Naprawa kosiarki jest zatem możliwa do zrealizowania, a łatwo dostępne części do kosiarek z pewnością pomogą w szybkiej renowacji urządzenia.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony