Kategorie blog
Bestsellery
Noże do wertykulatora PILOTE POWERCUT HERKULES GRANJA
Noże do wertykulatora PILOTE POWERCUT HERKULES GRANJA
19,70 zł 16,02 zł
szt.
Noże do wertykulatora SABO 45-190 45-210
Noże do wertykulatora SABO 45-190 45-210
21,89 zł 17,80 zł
szt.
Łożysko piasty 15,88x34,9x11,1 mm do traktorka
Łożysko piasty 15,88x34,9x11,1 mm do traktorka
19,06 zł 15,50 zł
szt.
Ostrze noża do kosiarki listwowej ESM BUSATIS 344048
Ostrze noża do kosiarki listwowej ESM BUSATIS 344048
21,50 zł 17,48 zł
szt.
Noże do wertykulatora KYNAST 15E403 35V403
Noże do wertykulatora KYNAST 15E403 35V403
11,76 zł 9,56 zł
szt.
Noże do wertykulatora SABO 36EV
Noże do wertykulatora SABO 36EV
7,35 zł 4,99 zł 5,98 zł 4,06 zł
szt.
Noże do wertykulatora WOLF UV-30 UV-32 UV-34
Noże do wertykulatora WOLF UV-30 UV-32 UV-34
10,71 zł 8,71 zł
szt.
Filtr powietrza Briggs Quantum Honda GCV LONCIN
Filtr powietrza Briggs Quantum Honda GCV LONCIN
8,64 zł 7,02 zł
szt.
Klin wpust do mocowania uchwytu noża kosiarki
Klin wpust do mocowania uchwytu noża kosiarki
4,24 zł 3,45 zł
szt.
Noże wertykulatora MTD VG40 VE40 VG45 oryginalne
Noże wertykulatora MTD VG40 VE40 VG45 oryginalne
19,94 zł 16,21 zł
szt.
Śruba z lewym gwintem CRAFTSMAN HUSQVARNA PARTNER
Śruba z lewym gwintem CRAFTSMAN HUSQVARNA PARTNER
11,43 zł 9,29 zł
szt.
Łożysko piasty 15,88x39,9x11,9 mm do traktorka
Łożysko piasty 15,88x39,9x11,9 mm do traktorka
19,75 zł 16,06 zł
szt.
Chmura tagów

Jaką piłę spalinową kupić? Na co zwrócić uwagę?

0
Jaką piłę spalinową kupić? Na co zwrócić uwagę?

Mając do dyspozycji własny teren, często ciężko wyobrazić sobie prace przydomowe bez pilarki spalinowej. Wycinanie zarośli, przycinanie drzewek, cięcie desek i wiele innych czynności – to niezbędne elementy prac ogrodowych, w których główną rolę odgrywa piła spalinowa. Jaką wybrać, by móc cieszyć się bezproblemową pracą? Na co zwrócić uwagę przy zakupie pilarki na własny użytek i do prac leśnych?

Pilarka spalinowa – jaką wybrać? Najważniejsze parametry

Wiele osób zdaje sobie sprawę z potrzeby posiadania piły spalinowej. Mało kto jednak ma pojęcie, jaką pilarkę kupić i na jakie parametry zwrócić uwagę, by sprzęt spełniał nasze wymagania i odpowiadał naszym potrzebom. Przy wyborze każdego sprzętu ogrodowego należy zwrócić uwagę na parametry techniczne oraz zakres użytkowania.

Jednym z najbardziej podstawowych parametrów w przypadku pilarek jest oczywiście moc silnika. Piła spalinowa o zbyt niskiej mocy nie powinna być użytkowana do cięższych prac, takich jak cięcie grubych konarów czy twardych desek. Istnieje wówczas spore ryzyko awarii – sprzęt zużywa się znacznie szybciej i spala dużo więcej paliwa.

Jaka moc piły spalinowej?

Moc piły spalinowej wyrażana jest najczęściej za pomocą koni mechanicznych (KM). Im wyższa moc urządzenia, tym większe możliwości cięcia twardszych i grubszych materiałów. Niestety, piły o wysokiej mocy zwykle charakteryzują się większym rozmiarem oraz wagą, co wpływa na wygodę pracy ze sprzętem. Jeśli więc nie potrzebujemy urządzenia do zadań specjalnych, wygodniejszym rozwiązaniem może okazać się pilarka o niższej mocy.

Do drobnych prac przydomowych w gospodarstwie zwykle wystarcza urządzenie o mocy silnika 2,5 KM. Taka pilarka z łatwością poradzi sobie z wycięciem krzaków czy przycięciem gałęzi. Jednocześnie będzie stosunkowo niewielka i lekka. Jej zaletą będzie także niższe zużycie paliwa.

Jeśli potrzebujemy piły spalinowej do cięcia drewna na opał czy po prostu pracy z większymi kawałkami drewna, lepiej rozejrzeć się za urządzeniem o większej mocy. To szczególnie istotne, jeśli będziemy pracować z twardszymi gatunkami drewna, jak buk czy dąb. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie piła spalinowa o mocy w okolicach 5 KM.

Jaką kupić piłę spalinową? Długość prowadnicy

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze piły spalinowej jest długość prowadnicy. Im jest ona dłuższa, tym grubsze elementy można ciąć daną piłą (oczywiście mając na uwadze adekwatną moc urządzenia). Przy większości prac przydomowych z pewnością wystarczy pilarka o prowadnicy 40 cm. Z kolei profesjonalna piła spalinowa do lasu może mieć prowadnicę długości nawet 80 cm.

Jaką piłę spalinową kupić? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Przy zakupie pilarki warto zwrócić uwagę nie tylko na najważniejsze parametry. Piła spalinowa jest sprzętem, który ma za zadanie służyć nam przez wiele lat, dlatego warto zwrócić uwagę na modele renomowanych producentów, by uniknąć ryzyka kupienia „bubla”.

Dodatkowo, przy rozważaniu kilku różnych modeli, warto sprawdzić dostępność części zamiennych oraz łatwość ich wymiany. Pilarka, jak każde urządzenie do ciężkiej pracy, może ulec awarii, a niektóre części z czasem ulegają zużyciu. Dobrze jest więc wybrać model, do którego w razie potrzeby bez problemu dostaniemy wszystkie niezbędne elementy.

Jaką piłę spalinową kupić do domu?

Niemal w każdym poważniejszym gospodarstwie potrzebna jest piła spalinowa. Jaką kupić, by móc samodzielnie poradzić sobie z przycięciem gałęzi i podstawowymi pracami ogrodowymi? Jak już zostało wspomniane, w większości przypadków wystarczy pilarka o mocy od 2,5 do 3,5 KM oraz długości prowadnicy około 40 cm. Takie urządzenie z łatwością poradzi sobie z nieco twardszym drewnem. Jeśli jednak planujemy cięcie pni na opał oraz wycinkę drzew w przydomowym ogrodzie, lepiej jeśli zaopatrzymy się w urządzenie o mocy minimum 5KM.

Jaka piła spalinowa do lasu?

Piła spalinowa do lasu jest już zwykle urządzeniem do zadań specjalnych. Taki sprzęt może ważyć nawet 10 kg. Minimalna moc pilarki do lekkich prac leśnych to 5KM. Taki sprzęt nie poradzi sobie jednak z cięciem grubych i twardych pni drzew. Szukając piły spalinowej do intensywnej pracy w lesie, najlepiej jest sięgnąć po profesjonalne urządzenia z mocą około 8,5-9 KM oraz prowadnicą o długości od 50 do 80 cm.

Jaką pilarkę spalinową kupić? Najbardziej awaryjne części

Najczęściej zgłaszanym uszkodzeniem jest zużycie tylnych bieżni zębów tnących, wygięcie bocznych ścianek prowadnicy, wyeksploatowanie łożyska i tłoka. Zdarzają się również niekontrolowane wycieki oleju. Czasem do awarii dochodzi na skutek złej konserwacji sprzętu. Brudne żeberka głowicy, zatarcie cylindra i korzystanie z najtańszych olejów mogą negatywnie wpłynąć na pracę pilarki i doprowadzić do jej uszkodzenia. Codzienna eksploatacja wymaga, by wymienić również, raz na jakiś czas, filtr powietrza.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony