Budowa pilarek łańcuchowych – wszystkie typy
Zobacz, o jakie części musisz dbać najbardziej
Sprawna i wydajna pilarka łańcuchowa to prawdziwy skarb, który znacznie ułatwi Twoje prace przydomowe oraz ogrodowe. Dobra maszyna nie jest błahym wydatkiem, ale mądrze używana i regularnie konserwowana może służyć swojemu właścicielowi przez wiele lat. Dowiedz się, zatem nieco więcej o częściach, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę przy przeglądzie swojej pilarki.
Budowa pilarki łańcuchowej
Każda pilarka łańcuchowa składa się z dwóch głównych części eksploatacyjnych. Są to – łańcuch tnący, który porusza się na prowadnicy, a także „serce” maszyny, czyli silnik (spalinowy lub elektryczny). W ujęciu bardziej szczegółowym elementy mogą nieznacznie się różnić w zależności od posiadanego modelu oraz producenta maszyny. Części wskazane poniżej zostały wymienione przykładowo w oparciu o budowę popularnej pilarki spalinowej.
- przednia rękojeść
- pokrywa świecy zapłonowej
- zamknięcie pokrywy świecy i gaźnika
- śruby regulacyjne gaźnika
- dźwignia ssania
- tylna rękojeść
- tylna osłona dłoni
- hamulec łańcucha
- zderzak szponowy
- prowadnica
- wierzchołek prowadnicy
- łańcuch tnący – trzy typy ogniw (ogniwa prowadzące, ogniwa tnące, ogniwa łączące)
- system napinania łańcucha
- wychwyt łańcucha
- koło napędu
- pokrywa koła napędu
- pompa oleju smarującego łańcuch
- osłona łańcucha
- tłumik
- korek zbiornika oleju
- uchwyt linkowego urządzenia rozruchowego
- blokada przyśpiesznika
- dźwignia przyśpiesznika
- wyłącznik zapłonu
- korek zbiornika paliwa
Pozostałe części pilarki
W silniku natomiast znajdują się – cylinder wraz z tłokiem, pierścieniami, zabezpieczeniami oraz sworzniem. To one stanową o mocy, a także bezpieczeństwie pracy Twojej pilarki łańcuchowej, dlatego sprawdzaj ich zużycie przynajmniej raz na sezon.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą części do pilarek łańcuchowych:
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pilarek spalinowych zapraszamy do obejrzenia ciekawego materiału filmowego „Jak to jest zrobione? Pilarki spalinowe”. Materiał video jest dostępny na serwisie youtube.com (https://www.youtube.com/watch?v=jkZhTlE6yd8).