Prowadnica do pilarki – serce piły łańcuchowej
Prowadnica jest jednym z najważniejszych elementów pilarki i to właśnie na niej opiera się łańcuch tnący. Wyposażona jest w specjalną szynę oraz zęby, które utrzymują łańcuch w ryzach. Od długości prowadnicy do pilarki zależy jakość pracy – im dłuższa, tym grubsze elementy drewniane możemy przeciąć.
Kto choć raz miał do czynienia z piłą spalinową wie, na jakie obciążenia jest narażone to narzędzie. Nic więc dziwnego, że do prawidłowej pracy potrzebuje ono właściwej konserwacji. Jednym z podstawowych działań pielęgnacyjnych, jakie powinniśmy wykonać, by wydłużyć żywotność pilarki jest smarowanie prowadnicy i innych elementów układu tnącego.
Dlaczego smarowanie prowadnicy pilarki jest ważne?
Dbając o czystość pilarki i jej regularne smarowanie możemy znacznie przedłużyć jej żywotność. Nieprawidłowa pielęgnacja urządzenia nie tylko zwiększy zużycie prowadnicy oraz łańcucha, ale także może przyczynić się do zwiększenia ryzyka awarii, dlatego smarowanie jest istotne nie tylko ze względu na oszczędność, ale także bezpieczeństwo podczas pracy. Aby przekonać się, czy piła ma odpowiednie smarowanie, należy dokonać oględzin.
Zwykle zaczyna się je od czoła prowadnicy, poszukując wszelkich rozdwojeń lub oznak zużycia. Choć oczywiście zmiany eksploatacyjne są nieuniknione przy intensywnym użytkowaniu pilarki, warto pamiętać, że bez prawidłowego smarowania zmiany postępują znacznie szybciej.
Smarowanie prowadnicy do pilarki – o czym należy pamiętać?
Przede wszystkim bardzo ważne jest, by w czasie pracy oraz po jej zakończeniu dbać o czystość rowka prowadnicy i jej kanałów smarujących. W tym celu najlepiej użyć specjalnego skrobaka, który idealnie wejdzie we wszystkie zakamarki i oczyści je z zabrudzeń. Jeśli zanieczyszczenia przez dłuższy czas będą utrzymywać się w elementach prowadnicy może dojść do uszkodzenia elementów tnących oraz samej prowadnicy, a także do awarii na skutek pogłębiających się mikro usterek.
Olej do smarowania prowadnicy pilarki powinien działać również w bardzo niekorzystnych warunkach, ponieważ może być narażony na wysokie temperatury. Dobrze wybrać produkt, który posiada dodatki przeciwzużyciowe, które zadbają o zwiększenie żywotności części tnącej i ochronią ją przed nadmierną eksploatacją.
Dobrą alternatywą dla olejów mineralnych mogą być także biodegradowalne środki smarujące, które są bardziej przyjazne dla środowiska. Przy smarowaniu nie można zapominać również o łożysku prowadnicy. Najlepiej robić to za każdym razem, gdy dolewamy do pilarki paliwo, uzupełniając przy okazji zbiornik z olejem do smarowania prowadnicy. Przy końcu prowadnicy znajduje się charakterystyczny, mały otwór, do którego należy wprowadzić smar przy pomocy smarowniczki.