Menu
Szukaj
Koszyk

Koszenie bardzo wysokiej trawy kosą

Po powrocie z dłuższego urlopu trawa może sięgać nawet do kolan. Jak ją skosić, żeby nie zniszczyć murawy? Na co zwrócić uwagę przy koszeniu bardzo wysokiej trawy?

Przejdź do wpisu

Wysoka trawa – duży problem?

Trawnik wymaga regularnej pielęgnacji. Długo utrzymujące się opady deszczu, czy dwutygodniowy urlop, powodują, że trawa, zwłaszcza młoda, wyrywa się spod kontroli. Przywrócenie murawie zdrowego wyglądu może zająć dużo czasu.

Nie zawsze można tak po prostu wjechać zwykła kosiarką na trawnik i zacząć kosić. Zwłaszcza jeśli sprzęt nie posiada odpowiedniej regulacji wysokości, a trawa zdążyła się położyć. Nie każdy też posiada kosiarkę listwową z nożami czołowymi, które bez problemu radzą sobie z każdą roślinnością ponieważ jeśli nie posiada się ogromnego ogrodu jest ona przeważnie zbędna. Wówczas należy użyć kosy spalinowej, przy pomocy której można stopniowo skracać trawę.

Stopniowe koszenie

Wysokiej trawy nie można kosić „na raz”. Utrzymuje ona dużą wilgotność, co utrudnia koszenie i powoduje zapychanie kosiarki. Z drugiej strony nisko skoszona trawa bardzo szybko żółknie, ponieważ zostają nagle odkryte dolne części liści, które zdążą się już utwardzić, ale nie są odporne na promienie słoneczne. Po dwóch-trzech dniach trawa pożółknie i trzeba będzie ją ratować bardziej radykalnymi środkami. Dlatego należy skosić najpierw o jedną trzecią długości kosą spalinową. W tym przypadku trzeba pamiętać, żeby dobrze dobrać żyłkę do kosy – powinna być odpowiednio elastyczna i równocześnie wytrzymała.

Przeszkody podczas koszenia

Koszenie wysokiej trawy kosą z żyłką, a nie kosiarką spalinową z nożami tnącymi jest o tyle istotne, że możemy stępić, a nawet poważnie uszkodzić ostrza noży. W wysokiej trawie łatwo można przeoczyć kretowiska, suche gałęzie, kamienie, czy szyszki. Po kilku dniach bez koszenia w trawie mogą zadomowić się także zwierzęta takie jak ropuchyjeże czy nornice, które nie zdążą uciec przed kosiarką. Istnieje szansa spotkać nawet węża. 

Skoszona trawa

Kolejny powód, dla którego nie można kosić wysokiej trawy od razu na pożądaną wysokość to skoszona trawa. Kosa nie posiada kosza, który zbiera trawę po skoszeniu, co sprawia, że po wszystkim trawę trzeba porządnie zagrabić. Gdy się tego nie zrobi w miarę szybko, zacznie gnić, tworząc filc i powodując powstawanie łysych placków na murawie. Musimy pamiętać, aby przy okazji nie zostały popełnione żadne błędy podczas koszenia trawy

Koszenie etapami

Po skróceniu trawy kosą, można wjechać kosiarką. Jednak nie od razu, a dopiero następnego dnia lub nawet dwa dni później. Podczas tego koszenia również nie skracamy trawy do pożądanej wysokości, a skracamy mniej więcej do poziomu 10 cm. Przy tym należy kosić na połowę szerokości kosiarki – ulży to zarówno silnikowi, który może zostać przeciążony i nam. Ponadto trzeba dość regularnie i często opróżniać kosz.

Trawa nadal utrzymuje spore pokłady wilgoci i może zapchać wlot do kosza, powodując zablokowanie ostrzy, co z kolei może doprowadzić do uszkodzenia łożysk. Wówczas nie pozostanie nic innego, jak wybrać się po części zamienne do kosiarki.

Ubiór do koszenia

Koszenie trawy kosą spalinową może być niebezpieczne ze względu na zalegające w trawie różne przeszkody. Żyłka do kosy potrafi zwykłą szyszkę, czy niewielki patyk zamienić w niebezpieczny pocisk. Dlatego należy założyć wysokie obuwie, długie wytrzymałe spodnie, a twarz osłonić maską. Przydadzą się także ochronniki słuchu. Kosa spalinowa potrafi być naprawdę głośna!

Komentarze do wpisu (0)