Kosiarka ze sprzęgłem noża to urządzanie, które pozwala włączać i wyłączać ostrza kosiarki, mimo iż silnik jest uruchomiony. Jest to system, który budzi w użytkownikach wiele kontrowersji, co do jego funkcjonalności i konieczności korzystania z niego. Warto, zatem dowiedzieć się, jakie posiada zalety i wady, zanim zdecydujesz się na zakup kosiarki ze sprzęgłem noża.
Jak działa kosiarka ze sprzęgłem noża?
Kosiarka ze sprzęgłem noża posiada specjalny system nazywany przez niektórych producentów BBC (blade break clutch) lub roto stop cluych. Ten system za pomocą specjalnej dźwigni pozwala w dowolnym momencie włączać i wyłączać noże do kosiarki zarówno przy włączonym, jak i wyłączonym silniku. Kosiarka ze sprzęgłem noża, tak jak w przypadku zwykłych kosiarek, posiada dwie dźwignie – jedną do uruchamiana napędu oraz drugą do uruchamiania i zatrzymywania ostrzy. Najczęściej są to dźwignie dwufunkcyjne, które należy opuścić oraz włączyć specjalny przycisk, który się na niej znajduje, aby uruchomić noże do kosiarki.
Zalety kosiarek ze sprzęgłem noża
Właśnie z dwufunkcyjności dźwigni sprzęgła noża wynika bezpośrednio pierwsza zaleta tego systemu. Taka funkcjonalność jest dodatkowym zabezpieczaniem dla dzieci, które dzięki konieczności opuszczenia dźwigni i jednoczesnego naciśnięcia przycisku nie uruchomią ostrzy w sposób łatwy i przypadkowy. Najważniejszą zaletą systemu BBC jest jednak fakt, że silnik kosiarki może swobodnie pracować, podczas gdy noże do kosiarki są wyłączone. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, ponieważ w momencie natrafienia na przeszkodę wystarczy nacisnąć sprzęgło noży, które zatrzyma ostrza kosiarki i z włączonym silnikiem usunąć ją. W tradycyjnych kosiarkach należy puścić dźwignię hamulca bezpieczeństwa i wyłączyć silnik, a po usunięciu przeszkody ponownie go odpalić. Dodatkowo kosiarka ze sprzęgłem noża pozwala na swobodne jeżdżenie kosiarką z włączonym silnikiem po powierzaniach, które nie nadają się do koszenia np.: po bruku czy ziemi bez włączonych ostrzy. Niektórzy użytkownicy tego modelu kosiarki, twierdzą także, że jest ona łatwiejsza do uruchomienia, ponieważ siła włożona w pociągnięcie za sznurek odpalający silnik jest mniejsza. Tak naprawdę ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości tylko w chwili, gdy w tradycyjnych modelach noże do kosiarki są mocno zatkane trawą.
Wady kosiarek ze sprzęgłem noża
Sprzęgło noża, czyli system, który pozwala włączyć i wyłączyć noże do kosiarki, jest bardzo specjalistycznym elementem. Pracuje w bardzo niekorzystnych warunkach, jakimi jest wilgoć, trawa, kurz i ziemia, a ponieważ nie jest szczelnie zabudowane, łatwo je uszkodzić. Praca elementów sprzęgła noża polega na bardzo delikatnych ruchach, a dodatkowo elementy te znajdują się bardzo blisko siebie. Dlatego też bardzo łatwo je uszkodzić np. lekko wygiąć podczas demontażu. Sprzęgło noża należy do bardzo precyzyjnych, a przez to bardzo awaryjnych elementów, w którym dochodzi głównie do skrzywienia wału korbowego, uszkodzeń hamulca oraz łożyska. Jeśli któryś z nich ulegnie uszkodzeniu, praca silnika kosiarki będzie o wiele głośniejsza oraz może powodować większe drgania, nawet jeśli noże do kosiarki nie będą w ruchu.
Warto także zwrócić uwagę, że sam zakup sprzęgła noży nie należy do najtańszych wydatków. Po kilkunastu latach pracy sprzęgło noży jest warte tyle, co nowa kosiarka ze sprzęgłem noży, dlatego też nie wszyscy decydują się na jego wymianę. Dla niektórych użytkowanie tego modelu kosiarki może okazać się niewygodne, ponieważ jest ona bardziej skomplikowane w budowie i należy wykonać więcej czynności do jej poprawnego uruchamiania. Jest to jednak kwestia, która dla jednych jest niezauważalna, a dla innych nieznośna i irytująca.