Menu
Szukaj
Koszyk

Konserwacja kosy spalinowej na zimę. O co należy zadbać?

Utrzymanie terenów zielonych w porządku wymaga nie tylko regularnej pracy w sezonie wiosenno-letnim. Zimą, gdy trawa nie rośnie, a większość zieleni przykryta jest śniegiem, warto zadbać o prawidłową konserwację sprzętu ogrodowego i przygotowanie go do sezonu. Jak wygląda prawidłowa konserwacja kosy spalinowej na zimę?

Przejdź do wpisu

Utrzymanie terenów zielonych w porządku wymaga nie tylko regularnej pracy w sezonie wiosenno-letnim. Zimą, gdy trawa nie rośnie, a większość zieleni przykryta jest śniegiem, warto zadbać o prawidłową konserwację sprzętu ogrodowego i przygotowanie go do sezonu. Jak wygląda prawidłowa konserwacja kosy spalinowej na zimę?

Przechowywanie kosy spalinowej zimą

Po zakończeniu sezonu koszenia, kosa spalinowa powinna zostać schowana do suchego pomieszczenia, w którym przeczeka aż do wiosny. Można przechowywać ją w pozycji pionowej lub poziomej. Ważne jednak, by postawić ją w taki sposób, by wlew paliwa znajdował się u góry. Dobrym pomysłem może być zamontowanie kosy na specjalnym wieszaku w szopie, garażu lub domku narzędziowym, dzięki czemu będzie trzymać się stabilnie i nie będzie zajmować za dużo miejsca.

Przed odstawieniem kosy spalinowej na zimę, należy pamiętać, by bezwzględnie spuścić z niej całe paliwo oraz uruchomić silnik, by spalić jego pozostałości. Nieużywana przez kilka miesięcy mieszanka paliwowa traci swoje właściwości, zatykając filtr i skracając żywotność urządzenia. Ważne jest również, by zimowaniem dokładnie oczyścić kosę spalinową z wszelkich resztek trawy i innych zabrudzeń, które mogą utworzyć skorupę, wpływając na wytrzymałość poszczególnych części urządzenia.

Konserwacja kosy spalinowej – kontrola filtrów

Zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu sezonów należy pamiętać o przeprowadzeniu drobnych prac konserwacyjnych. Należy do nich między innymi kontrola filtrów powietrza oraz paliwa. Zabrudzony filtr powietrza powoduje znaczne obniżenie mocy silnika spalinowego, a co za tym idzie – zwiększenie zużycia paliwa. Zapchany filtr należy wyczyścić z pomocą sprzężonego powietrza lub, w przypadku sporego zużycia, wymienić go na nowy. Podobnie należy postąpić w przypadku filtra paliwa. Utrzymanie go w czystości pozwala zapobiegać zatkaniu silnika przez ciała obce oraz pogorszeniu osiągów i nierównomiernej pracy.

Konserwacja podkaszarki spalinowej – świeca zapłonowa

Przed odstawieniem kosy spalinowej do garażu na zimę, warto również ściągnąć fajkę zapłonową ze świecy i dokładnie wyczyścić całe urządzenie. Do czyszczenia elektrody świecy można użyć zwykłej szczotki drucianej. Dlaczego kontrola świecy zapłonowej jest ważna? Jeśli tego nie zrobimy, możemy spodziewać się problemów z odpaleniem urządzenia po zimowaniu, na początku sezonu. Gdy świeca zapłonowa jest zużyta, należy wymienić ją na nową, zamawiając uprzednio niezbędne części do kosy spalinowej.

Kosa spalinowa – konserwacja i smarowanie przekładni kątowej

Smarowanie przekładni kątowej kosy spalinowej jest jednym z podstawowych zabiegów konserwacyjnych, jakie należy wykonywać okresowo. Podczas normalnego użytkowania kosy, część smaru z przekładni kątowej wycieka samoczynnie różnymi szczelinami. Pozostałości smaru lubią również wysychać, przez co traci on swoje cenne właściwości. To naturalne zjawisko, dlatego chcąc zadbać o odpowiednią konserwację kosy spalinowej, należy regularnie uzupełniać smar. Pozwoli to uniknąć poważnej awarii przekładni kątowej, a także zapobiegnie szybszemu zużyciu części metalowych, które wycierają się i nagrzewają w wyniku braku smarowania.

Smarowanie przekładni kosy warto wykonać przed rozpoczęciem nowego sezonu. W tym celu należy zakupić odpowiedni lubrykant – może to być klasyczny smar łożyskowy, lub smar molibdenowy, który doskonale sprawdzi się zwłaszcza przy urządzeniach mocno eksploatowanych.

Aby zaaplikować smar konieczne jest zdemontowanie całej przekładni kątowej, a następnie odszukanie i odsłonięcie otworu technicznego, do którego należy wycisnąć około 1 cm smaru. Następnie wystarczy ponownie zamontować całą przekładnię, mocno dokręcając śrubę.

Zobacz również: Co warto wiedzieć przed zakupem wykaszarki spalinowej?

Komentarze do wpisu (0)