Powierzchnia ogrodu
Jednym z najważniejszych parametrów, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze kosiarki jest powierzchnia ogrodu. Areał jest niezwykle istotny, bo zupełnie inną kosiarkę będziesz potrzebować, do pielęgnacji niewielkiego, przydomowego ogródka, a inna będzie potrzebna, by ogarnąć wielki ogród czy niemal łąkę.
Do mniejszych powierzchni wystarczy kosiarka elektryczna, akumulatorowa lub zasilana z przez kabel. Takie kosiarki są lekkie i wygodne w obsłudze. Również części do kosiarek na wymianę są w bardzo dobrej cenie. Świetnie sprawdzą się jako sprzęt np. do pielęgnacji niewielkiego trawnika w mieszkaniu na parterze. Jeśli jednak ogród jest większy, albo rosną w nim liczne drzewa i stoją obiekty małej architektury, znacznie lepiej wybrać kosiarkę spalinową. Dzięki temu nie trzeba się przejmować plączącym się czy zbyt krótkim kablem.
Kosiarka spalinowa jest wydajniejsza od elektrycznej. Dzięki niej można kosić znacznie większy teren przez długi czas. W dodatku jest silniejsza, więc bez obaw można nią kosić gęstą, skołtunioną trawę.
Ukształtowanie terenu
W pochyłym, czy pagórkowatym ogrodzie lepiej sprawdzi się lekka kosiarka elektryczna bądź akumulatorowa, niż ciężka spalinowa. Chyba, że posiada napęd, zwłaszcza z regulowaną prędkością marszu.
Te ostatnie znakomicie nadają się także do dużych areałów, gdyż w zasadzie same mkną do przodu i wystarczy jedynie przytrzymywać uchwyt włączający napęd. Kosiarki tego typu poruszają się z prędkością do 4,5 km/h. Co oznacza, że można spokojnie spacerować i cieszyć się dobrą pogodą.
Niektóre z modeli mają również bieg wsteczny, co jest istotne zwłaszcza w pagórkowatym terenie. Nie będziesz musiał siłować się z ciężką maszyną - wystarczy przesunąć wajchę. W przypadku, gdy teren jest trudny albo roślinność jest zbyt gęsta lub zdrewniała, warto kupić kosiarkę z regulowaną prędkością poruszania się. Tego typu kosiarki mają często także regulowane obroty noża. Jednak w przypadku koszenia zwykłego ogrodu jest to zbytnia ekstrawagancja.
Moc silnika kosiarki
Tu sprawa jest bardzo prosta. Wybierając moc silnika trzeba wziąć pod uwagę powyższe uwarunkowania: powierzchnię i ukształtowanie terenu, a także rodzaj i gęstość roślinności. Im trudniejszy teren i zagęszczenie murawy, tym mocniejszy i wydajniejszy powinien być silnik.
Żywotność kosiarki
Współczesne silniki spalinowe są produkowane z myślą o dziesięcioletnim okresie użytkowania. Konstruktorzy liczą, że kosiarka w normalnych warunkach użytkowania powinna bezproblemowo pracować przez 250 godzin. Kosiarki z własnym napędem i żeliwnymi tulejami cylindra, przeznaczone do koszenia większych areałów są obliczane nawet na 1000 godzin pracy. Spokojnie można więc zwracać uwagę wyłącznie na ilość koni mechanicznych pod maską. Wystarczy odpowiednio o sprzęt zadbać, a ten będzie Ci długo służył.
Serwisowanie kosiarki
Kosiarki, jak każde urządzenie mechaniczne, należy odpowiednio serwisować. Można to zrobić samemu, zaopatrując się w niezbędne części do kosiarki. Często psują się linki napędu, uszkadzają łożyska, a przede wszystkim tępią się i łamią noże do kosiarki.
Łatwość naprawy i dostępność części do kosiarek jest niezwykle ważna, aby koszenie trawy było jedynie przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.