Jak przechowywać olej do kosiarki?
Kosiarki spalinowe są zazwyczaj eksploatowane w ciepłych miesiącach, więc pewne zabiegi pod koniec sezonu ogrodowego – lub na początku wiosny – są niezbędne do utrzymania części w dobrym stanie. Niewykorzystane paliwo w kosiarce, pozostawione przez zimę, może zmienić swoją konsystencję i w efekcie będzie przyczyną zatoru powstałego w obiegu.
Warto zatem zadbać o to, aby w tym czasie zbiornik był pusty. Równie ważną czynnością jest wymiana oleju, która zapewni nas o dobrym stanie sprzętu już przed pierwszymi pracami w terenie.
Dlaczego warto zmieniać olej?
Odpowiednio dobrany olej do kosiarki jest niejako gwarancją bezproblemowej i wydajnej pracy oraz przede wszystkim daje pewność co do jak najwolniejszego zużycia silnika.
Wielu ekspertów zaleca, aby wstępnej wymiany oleju w nowej kosiarce dokonać po pierwszych pięciu godzinach pracy. Następne należy dobrać zgodnie z zaleceniami producentów sprzętu i oleju. Zwykle jest to od 20 do 50 godzin pracy. Nie należy pomijać tej, która powinna się odbyć po zakończeniu sezonu.
Zużyty olej zawiera w sobie wiele substancji, które – zalegając przez zimę – mogą powodować ich osadzanie wewnątrz silnika. Zasklepienie ich na ściankach może być przyczyną szybkiego zużycia elementów.
Jakie są optymalne warunki przechowywania oleju?
Zarówno nowy olej wewnątrz kosiarki, jak i ten, który pozostanie nam w opakowaniu powinien być przechowywany w odpowiednich warunkach. Istotne jest zadbanie o staranne zamknięcie blokujące dostęp kurzu i wody.
Najlepsza temperatura dla oleju powinna być zbliżona do temperatury pokojowej. Najlepiej, aby garaż czy piwnica były izolowane lub ogrzewane oraz wolne od wilgoci. Nieotwarte pojemniki mogą w odpowiednich warunkach stać przeciętnie do pięciu lat. Czynnikiem szkodliwym dla ich zawartości w tym czasie jest bezpośrednie światło słoneczne.
Jak prawidłowo wymieniać olej?
Na wstępie bardzo ważne jest, aby odłączyć świecę zapłonową, aby zapobiec przypadkowemu uruchomieniu kosiarki, co może doprowadzić do poważnych obrażeń.
Aby ułatwić wymianę oleju i móc oczyścić spód kosiarki, najpierw należy odłączyć ostrze poprzez odkręcenie śrub, które utrzymują je w miejscu. Podczas manipulowania ostrzem należy nosić grube rękawice. To dobra okazja, aby zadbać o jego czystość i naostrzenie noży, oraz dokładnie odszorować podwozie.
Następnie należy przygotować miskę i umieścić ją na plandece pod kosiarką. Teraz należy ustawić kosiarkę na boku z filtrem powietrza i gaźnikiem skierowanym do góry, tak aby olej i pozostałe paliwo nie przenikało do nich.
Konieczne jest wyjęcie zatyczki zbiornika oleju i powolne przechylanie kosiarki do momentu, aż olej zacznie spływać do miski. Można wtedy przystąpić do wlania nowego oleju. Należy upewnić się, jaką jego ilość wskakuje producent w instrukcji oraz kontrolować jego poziom za pomocą bagnetu olejowego.