Menu
Szukaj
Koszyk

Jak czyścić i myć kosiarkę?

Jeśli zależy nam na tym, by kosiarka służyła nam przez długie lata, powinniśmy dbać o jej prawidłową konserwację. Eksploatacja kosiarki nie należy do najczystszych. Na naszym sprzęcie po każdym użyciu zbierają się zanieczyszczenia, które nieusunięte wpływają na żywotność urządzenia, jego wydajność, emisję spalin i wysokość spalania paliwa. Przekłada się to również na kondycję naszego trawnika. Jak prawidłowo czyścić kosiarkę i jak często powinniśmy to robić?

Przejdź do wpisu

Mycie kosiarki myjką ciśnieniową

Czyszczenie kosiarki powinniśmy wykonywać za każdym razem, gdy zakończymy prace ogrodowe. Możemy robić to za pomocą mokrej szmatki lub z użyciem węża ogrodowego. Należy jednak pamiętać, by czyszczenie z pomocą wody rozpocząć dopiero, gdy temperatura zewnętrznych części silnika wróci do normy po pracy. Polanie zimną wodą zbyt rozgrzanych elementów może niekorzystnie wpłynąć na materiały. Warto również pamiętać, żeby w trakcie mycia omijać tłumik. Jeśli dostanie się do niego odrobina wody – nic się nie stanie, jednak należy uważać, by nie przesadzić.

Do czyszczenia kosiarki spalinowej można użyć również myjki wysokociśnieniowej. Nie należy jednak przesadzać zbytnio z ciśnieniem – 120 bar to maksymalna wartość, która nie powinna uszkodzić uszczelek czy innych części kosiarki.

Prawidłowe przechylenie kosiarki do mycia

Najważniejszym aspektem czyszczenia kosiarki po skończonym koszeniu jest prawidłowa pozycja. Wiadomo, że do umycia sprzętu konieczne jest dostanie się pod spód urządzenia. Ciężko to zrobić, jeśli mamy do czynienia z czterosuwową kosiarką spalinową, której nie możemy przechylić na prawą bądź lewą stronę, by nie zalać olejem filtra powietrza, gaźnika lub tłumika. Taki sprzęt można ustawić jedynie w pozycji, w której uniesione są przednie koła, a ciężar urządzenia opiera się na tylnych oraz na rączce. Wówczas unikniemy przykrych konsekwencji.

Jeśli jednak posiadamy kosiarkę dwusuwową, możemy dowolnie obrócić urządzenie na bok, by je dokładnie wyczyścić, bez obaw o zalanie olejem newralgicznych części kosiarki.

Noże do kosiarki – mycie i pielęgnacja

Noże stanowią jedną z najbardziej istotnych części do kosiarki. To ich stan odpowiada za wydajność pracy urządzenia oraz równomierne przycinanie trawnika. Jeśli po skończeniu koszenia nie oczyścimy ostrzy z zalegających resztek pokosu, trawa przylgnie na stałe i zaschnie tworząc trudną do usunięcia skorupę, pod którą zaczną zachodzić na metalowych nożach.

Samo czyszczenie i konserwacja noży do kosiarki nie należą do trudnych czynności. Należy je jednak wykonywać za każdym razem po skończeniu koszenia. Jeśli nie używamy do tego myjki ciśnieniowej, ważne by dokładnie zeskrobać czymś pozostałości po trawie. Gdy z grubsza oczyścimy ostrza, należy dokładniej przetrzeć je wilgotną szmatką, by pozbyć się resztek zabrudzeń. Jeśli w czasie mycia zauważymy, że ostrza są stępione lub uszkodzone, należy je naostrzyć lub wymienić na nowe.

Czyszczenie innych części do kosiarki

Oprócz dokładnego umycia noży, przy czyszczeniu należy pamiętać także o innych częściach kosiarki. Każdorazowo należy pozbyć się pozostałości trawy z wszelkich szczelin przy kółkach oraz tylnej pokrywie, by uniknąć zużywania się powierzchni połączenia w tych częściach. Oczywiście należy dokładnie umyć również osłonę ostrzy, w której zbiera się mnóstwo pokosu, który z czasem gnije i może prowadzić do uszkodzeń.

Raz na jakiś czas należy przeprowadzić również kontrolę czystości filtra powietrza. Zapchany filtr zwiększa spalanie i prowadzi do szybszej eksploatacji kosiarki. Jeśli filtr wykonany jest z gąbki, możemy oczyścić go za pomocą wody z płynem do mycia naczyń. Papierowy filtr należy czyścić sprężonym powietrzem bądź zwyczajnie ostukując go o twardą powierzchnię.

Komentarze do wpisu (0)