Menu
Szukaj
Koszyk

Jak działa glebogryzarka? Jakie korzyści przyniesie w twoim ogrodzie?

Początek wiosny to bardzo intensywny okres, jeśli chodzi o prace ogrodowe. Aby twój ogród tętnił życiem, konieczne jest odpowiednie spulchnienie gleby. Tego typu prace nie należą jednak do ulubionych czynności ogrodowych, dlatego prawdziwym wybawieniem jest glebogryzarka. Jaka moc kryje się w nożach do glebogryzarki i jakie korzyści może przynieść takie urządzenie w twoim ogrodzie?

Przejdź do wpisu

Jak działa glebogryzarka?

Sadzenie roślin we własnym ogrodzie to dla wielu sama przyjemność. Niestety, zanim przejdziesz do tych miłych elementów prac ogrodowych, konieczne jest odpowiednie przygotowanie gleby. Można zrobić to ręcznie, przy pomocy szpadla, jednak jest to bardzo czasochłonne i często ciężko jest osiągnąć odpowiedni, równomierny efekt. Jeśli zależy ci na szybkim i efektownym spulchnieniu gleby, z pomocą przychodzi glebogryzarka.

To urządzenie przypomina miniaturowy pług i jest wyposażone w wał uzbrojony specjalnymi ostrzami. Nóż do glebogryzarki wgryza się głęboko w ziemię, a następnie miesza i spulchnia glebę. Doskonale radzi sobie również z pozbywaniem się chwastów, gałązek czy mniejszych korzeni. Glebogryzarka mistrzowsko rozbija duże grudy ziemi. Sprawdza się również jako pomocnik w równaniu gruntu czy nawożeniu działki.

W zależności od twoich potrzeb możesz dopasować prędkość obracania wału do rodzaju i głębokości uprawy. Dzięki temu perfekcyjnie przygotujesz glebę pod rabatkę, trawnik czy nawet uprawę konkretnych warzyw.

Dlaczego odpowiednie spulchnienie gleby jest ważne?

Spulchnianie gleby z pomocą glebogryzarki służy przede wszystkim poprawie jej właściwości sorpcyjnych. Zaleca się, by tego typu prace przeprowadzać przynajmniej dwa razy do roku – jesienią oraz przedwiośniem. Pozwala to lepiej ukorzenić się roślinom oraz trawie, które dzięki spulchnieniu mają więcej przestrzeni do rozwoju i znacznie lepiej przyswajają substancje odżywcze.

W czasie spulchniania gleby glebogryzarką możesz jednocześnie nawozić ją za pomocą kompostu, nawozu lub obornika, dzięki czemu od razu zapewnisz sobie odpowiednie podłoże do dalszych prac ogrodowych.

spulchnianie ziemi glebogryzarką ogrodową

Rodzaje glebogryzarek

W większości przydomowych prac całkowicie wystarcza glebogryzarka ręczna. To proste, nieskomplikowane urządzenie nie posiada żadnego napędu, dlatego wymaga siły ludzkich mięśni. Jest jednak stosunkowo lekka i ma mniejszą powierzchnię pracy, więc świetnie sprawdza się na małych areałach.

Oprócz tego na rynku można spotkać również glebogryzarki elektryczne i spalinowe. Pierwsza zasilana jest prądem – z pomocą kabla lub baterii. Są ciche, jednak dysponują mniejszą mocą niż glebogryzarki spalinowe. Te z kolei charakteryzują się dość dużą wytrzymałością, jednak kosztem głośności. Są lepiej dostosowane do pracy na większych działkach, ale jednocześnie są najmniej ekologiczne.

Niektóre, droższe modele oprócz noży do glebogryzarki posiadają dodatkowo możliwość zamontowania przystawki, która pozwala na wymieszanie nawozu, wyrównanie terenu, nadanie kształtu trawnikowi, a nawet odśnieżenie podjazdu zimą.

Komentarze do wpisu (0)