Menu
Szukaj
Koszyk

Jak dobrać pasek klinowy do kosiarki? Wszystko co musisz wiedzieć

Zarówno kosiarka, jak i traktorek ogrodowy podlegają dość intensywnej eksploatacji, zwłaszcza w sezonie letnim. Jedną z części, które ulegają zużyciu i wymagają regularnego przeglądu jest pasek klinowy. Jego systematyczna wymiana może zagwarantować dłuższą żywotność sprzętu. Jak dobrać paski do kosiarki i co powinieneś wiedzieć o ich zastosowaniu i budowie?

Przejdź do wpisu

Jak działa pasek klinowy w kosiarce?

Pasek klinowy stosowany jest w wielu różnych sprzętach, nie tylko w traktorkach koszących i samochodach, ale także w przemyśle. Od tych wykorzystywanych w maszynach, paski do kosiarki różnią się przede wszystkim większą elastycznością i przyczepnością. W połączeniu z kołem pasowym tworzą przekładnię, która jest głównym elementem przenoszenia ruchu. Jeśli pas jest sprawny i dobrze dopasowany, wszystkie elementy działają w sposób płynny i są w stanie znieść spore obciążenia.

Sam pasek klinowy składa się z trzech warstw. Pierwszą jest warstwa nośna, na którą składają się linki wykonane z materiałów takich jak poliester, aramid czy stal. Druga to warstwa podatna, odpowiedzialna za elastyczność paska, składająca się zwykle z mieszanek gumy oraz kauczuku. Trzecia warstwa ma za zadanie zapewnić odporność na warunki takie jak zmiana temperatury, kontakt z olejami czy inne szkodliwe czynniki zewnętrzne.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając pasek klinowy do kosiarki?

Generalnie paski klinowe do kosiarek można podzielić na dwa rodzaje: paski klasyczne, najbardziej popularne oraz paski zębate, które na wewnętrznej i zewnętrznej stronie posiadają uzębienie, co pozwala im znacznie lepiej rozłożyć siły i sprawia, że są dużo bardziej wytrzymałe.

Poszczególne modele pasków klinowych różnią się od siebie również długością oraz szerokością. Zanim więc zakupisz pierwszy lepszy pasek do kosiarki, zwróć uwagę na model sprzętu, który posiadasz. On podpowie, jakiego paska potrzebujesz. Warto również sprawdzić numer fabryczny zużytego paska klinowego, a jeśli nie masz takiej możliwości – dopasować pasek klinowy na podstawie numeru VIN z silnika kosiarki.

 Wymiana paska klinowego w kosiarce spalinowej

Jak sprawdzić zużycie paska klinowego?

Niestety, w przypadku kosiarek nie da się określić, kiedy należy dokonać wymiany paska klinowego. Najważniejsze, by stale kontrolować jego stan i nie dopuścić do zerwania, które mogłoby doprowadzić do poważniejszej awarii. Wymiana paska klinowego w kosiarce nie jest kosztowną inwestycją, a jednocześnie przy odrobinie wprawy można dokonać jej samodzielnie.

 

Bardzo ważne, by regularnie kontrolować stan zużycia paska klinowego. Głównym sygnałem alarmowym powinien być hałas, słyszalny podczas pracy urządzenia, zwłaszcza w niskich temperaturach lub wysokiej wilgotności. Charakterystyczny pisk zużytego paska klinowego ciężko pomylić z czymkolwiek innym. Oznacza to, że gumowa warstwa paska jest już na tyle wytarta, że nie ślizga się on równomiernie i gładko na kołach pasowych i rolkach. Przyczyną pisków może być także słabe naprężenie, bądź zanieczyszczenie powierzchni paska resztkami paliwa lub olejem.

Kondycję paska należy ocenić podczas regularnych przeglądów. Nawet jeśli nie pojawia się niepokojący dźwięk, należy regularnie monitorować, czy na powierzchni paska klinowego nie dochodzi do mikropęknięć.

Komentarze do wpisu (0)